понеділок, 13 жовтня 2014 р.

14. 10 - 200 РОКІВ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ
 М. Ю. ЛЕРМОНТОВА (1814-1841), РОСІЙСЬКОГО ПОЕТА
Улюбленого російського поета світового рівня презентує пані Марія, завідуюча бібліотекою

Ни перед кем я не склонял
Еще послушного колена;
То гордости была б измена:
А ей лишь робкий изменял;
И не поникну я главою,
Хотя б то было пред судьбою!
М. Лермонтов.

       Я надаю йому перевагу навіть над "сонцем" російської поезії - Олександром Пушкіним. Найкоротше життя у світовій літературі: неповні 27 років - і яка багата літературна спадщина! Читаючи ліричні вірші і бурхливі романтичні поеми, трагічний "Маскарад" та одну з найдивовижніших книг світової літератури - "Герой нашого часу", я розумію, що його творча спадщина - це безцінний скарб не тільки російської, але і світової літератури.
      Характер поета його сучасники зображували між собою так не схоже, що здається, ніби мова йде про двух Лермонтових: "холодный", "желчный", "раздражительный" і водночас "живой" і "веселый". "Язвительная улыбка", "злой и угрюмый вид" і "ласковое слово, добрый взгляд". Він дійсно був різний і не схожий - серед нещадного до нього світу і в колі задушевних друзів, на людях і на самоті, в битві і серед пихатих дворян. У світських салонах він підкреслював свою внутрішню свободу, незалежність і зовсім інший - "серьезно-грустный" в дружній компанії серед гідних людей.


   Він рано втратив матір (вона померла у віці 21 року) і виріс в розлуці з батьком, все життя жалкуючі про це:


Ужасная судьба отца и сына
Жить розно и в разлуке умереть,
И жребий чуждого изгнанника иметь
На родине с названьем гражданина! 


    Бабуся обожнювала єдиного онука. Він отримав прекрасну домашню освіту: з дитинства вільно володів французькою і німецькою мовами, добре малював і ліпив, навчався музиці (грав на флейті, фортепіано і скрипці). Побоюючись за  його хворобливе здоров'я, бабуся здійснювала подорожі на Кавказ  для лікування  хлопчика мінеральними водами. Враження від цих поїздок залишилися у Лермонтова в пам'яті на все життя :


Синие горы Кавказа, приветствую вас!
вы взлелеяли детство мое; вы носили меня на своих одичалых хребтах, облаками меня одевали, вы к небу меня приучили, и я с той поры все мечтаю об вас да о небе. 

  Він отримує гуманітарну освіту у Московському університетському благородному пансіоні, який у той час був одним з найкращих навчальних закладів Росії. Дуже багато читає. Саме у пансіоні Михайло Лермонтов починає писати вірші. Згодом вступає до Московського університету. Незадоволення Лермонтова лекціями професорів і невдоволення професорів нечемними відповідями і приріканнями студента призвели до того, що він залишив університет. Поет вступив у Школу гвардійських підпрапорщиків і кавалерійських юнкерів. Два роки, проведені в обстановці казармової муштри, були, з його слів, «страшними». Але і в цих умовах Лермонтов потай продовжує писати.

   Звістка про загибель Олександра Пушкіна приголомшила Лермонтова і наступного дня він пише вірш «На смерть поета»,  який відразу зробив його відомим, переписувався і завчався напам'ять. 3 березня 1837 поет був арештований у справі «про недозволені вірші». Прямуючи в своє перше заслання, він на місяць затримався в Москві, яка готувалася до великого торжества — 25-річчя Бородінської битви. Так з'являється лермонтовське "Бородіно". 


  Під час кавказького заслання він познайомився з декабристами, які також відбували тут покарання, а з поетом Одоєвським навіть подружився.  Кавказькі теми і образи знайшли широке відображення в його творчості: в ліриці і в поемах, романові «Герой нашого часу». Також вони знайшли відбиток і в численних замальовках і картинах Лермонтова - обдарованого живописця.

     Життя геніального російського поета обірвала пуля його товариша по Школі юнкерів Н. Мартинова, який  ображений  жартом Лермонтова, викликав його на дуель. Дуель відбулася 15 липня 1841. Поет був убитий.
  Як всякий справжній і великий поет Лермонтов сповідався у своїй поезії і, гортаючи томики його творів, я читаю історію його душі і розумію його як  людину. Поет напружено вдивляється в своє внутрішнє життя, намагаючись виразити словом невимовні душевні рухи. Він дуже обережно торкається почуття  кохання:


Мы случайно сведены судьбою,
Мы себя нашли один в другом,
И душа сдружилася с душою,
Хоть пути не кончить им вдвоем! Я обожнюю його філософські мотиви буття:

Выхожу один я на дорогу;
Сквозь туман кремнистый путь блестит;
Ночь тиха. Пустыня внемлет Богу,
И звезда с звездою говорит.

     Друзям запам'яталася його улюблена поза: спершись на одну руку, Лермонтов читає книгу, і ніщо не може йому перешкодити. З обширного кола його читання  треба виділити Байрона і - особливо - Пушкіна. Ще дитиною Лермонтов переписував в свій альбом їх вірші. Перед Пушкіним він благоговів все життя. І найбільше любив "Евгенія Онегіна". Про це він говорив сам. Байрон чарував його поетичним чаклунством. І все ж таки він інший:

Нет, я не Байрон, я другой,
Еще неведомый избранник,
Как он, гонимый миром странник,
Но только с русскою душой.

   Все, що їм створено за 13 років творчості, - це подвиг в ім'я свободи і батьківщини. І полягає він не тільки в рядках вірша "Родина"(Люблю отчизну я, но странною любовью) або в поемі "Мцирі", але і в тих творах, де йдеться про долю покоління, про безглузде кровопролиття, про вигнання, про порожнечу життя. Лермонтов наважився сказати сучасникам правду про "жалюгідний стан" духу і совісті сучасного суспільства. І це був дуже важкий подвиг, бо не тільки вороги, а навіть і друзі звинувачували його в наклепі. Коли я вперше прочитала його вірш "Предсказание" ("Настанет год, России черный год..."), мені на мить здалося, що Лермонтов - це не поет, а російський Нострадамус, який завдяки невідомим містичним силам передбачив майбутнє Росії.  Потім я зрозуміла, що поет був геніальним психологом і бачив не тільки переваги рідного народу, але і його недоліки.  "Странную любовь" до Батьківщини народжує в серці поета "ни слава, купленная кровью", а велике почуття гуманізму. І яким одкровенням звучать рядки вже іншого геніального вірша поета, який став сумлінням рідної країни: 

Прощай, немытая Россия.
Страна рабов, страна господ,
И вы, мундиры голубые,
И ты, им преданный народ.
НАСОЛОДЖУЙСЯ НЕПЕРЕВЕРШЕНОЮ ПОЕЗІЄЮ ЛЕРМОНТОВА!

Немає коментарів:

Дописати коментар