понеділок, 15 лютого 2016 р.

16.02 - 185 РОКІВ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ
 М. ЛЄСКОВА (1831-1895), РОСІЙСЬКОГО ПИСЬМЕННИКА"Лесков достоин встать рядом с такими творцами литературы русской, каковы Л. Толстой, Гоголь, Тургенев, Гончаров" 
                                                                                               М. Горький

   У його духовному формуванні важливу роль зіграла українська культура, яка стала йому близька за вісім років київського життя в юні роки. У 1849–1857 роках Микола Лєсков жив у Києві у свого дядька Сергія Алфер'єва, професора Київського університету - декана медичного факультету. Лєсков був вільним слухачем Київського університету. Захопився іконописом. Написати перший фейлетон Миколу Лєскова умовив Олександр Петрович Вальтер - відомий київський фізіолог.  У подальшому житті письменник часто відвідував місто, відобразив київське життя в повістях «Дитячі роки», «Закарбований ангел» (цей твір взагалі визнано одним з найкращих творів письменника), оповіданні «Фігура», нарисах «Печерські антики».  Одним з найяскравіших образів у галереї лєсковських «праведників» став Лівша.  Після жовтневих подій 1917 року Лєсков був оголошений «реакційним, буржуазно-налаштованим письменником», і твори його на довгі роки були віддані забуттю.  Перше 11-томне зібрання творів письменника, яке все ж таки не було повним: з ідеологічних причин в нього не був включений  роман «На ножах», - побачило світ в Росії лише в 1956-1957 роках під час хрущовської відлиги. Микола Лєсков підтримував дружні стосунки з Тарасом Шевченком. Його перу належить стаття  "Остання зустріч і остання розлука з Тарасом Шевченком", у якій читаємо:

   "Найулюбленіша мрія поета здійснилася і голосно заявила своє існування. Малоросійське слово набуло право громадянства... У малоросійського народу, слава богу, є тепер своя література, ... свої історики...   Тарас Григорович Шевченко справедливо названий... батьком рідного слова".

А ТИ ЧИТАВ ЛЄСКОВА?

2 коментарі:

  1. М.Лєсков - яскравий самобутній письменник. Дякуємо колегам, що нагадали про творчість цього великого гуманіста.

    ВідповістиВидалити
  2. Шановні колеги, ми завжди відзначаємо ювілеї визначних письменників світу. Дякуємо за підтримку!

    ВідповістиВидалити